Adliyelere 5000 zabıt katibi alımı ne zaman?

By
Updated: Eylül 1, 2013
katipalımı

Son dönemlerde zabıt katibi temsilcilerinin en fazla ilgilendiği ve İlgi ettiği mevzuların başlangıcında Adalet Bakanlığına sağlanacak beşbin zabıt katibi için imtihan ilanının ne zaman verileceği sorusu intikal ediyor. İlkönce beşbin zabıt katipliği meselesi ne zaman açığa çıktı neye göre beşbin zabıt katibi temin edilecek bilmeyenler için hatırlatalım. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile birtakım bazı kanunlarda değişim yapılmasına ilişkin yasa tasarısı 07/03/2013 tarihinde Türkiye çok büyük herkes Meclisine verilerek kanunlaştı.Tasarı yaygın olarak Hukuk, Vergi Mahkemeleri ve alan Adliye Mahkemelerinin işleyişlerine bağlı birtakım değişimleri ve Adalet Bakanlığına beşbin zabıt katibi ekibi ihdasına dair farklılıklar içeriyordu. konu tasarı kanunlaştı sadece hizmetli alımına başlanılması için kanunlaşması kafi değil. Komisyonlardaki işlemlerinde bitmesi lüzumlaşıyor. Tasarı Adalet Komisyonundan bir Nisan ikibinonüç tarihinde raporu tamamlanarak çıktı. İcra dairelerine beşbin zabıt katibi alımına bağlı yasa şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonunda ve halen raporu hazırlanmadı ve bu komisyondan çıkmadı. demek ki buradan anlayacağımız görevli alımı için tasarının kanunlaşması kafi olmuyor. Kanunlaşma sonrasındaki resmi prosedürlerin de sona erdirilmesi lüzum.
Şayet kanunlaşma sonrasındaki komisyonlardaki muameleler tamamlansa idi 1 kaç ay zarfında ilanın çıkabileceğini söyleyebilirdik sadece bunu açıklamak için fazla vaktinden önce. Ve şunu da açıkca belirtelim ki ilan ulaştığı zaman beşbin yönetim katibi alımı olaraktan çıkmayabilir. beşbin yönetim katibi alımı iki üç seferde elde edilebilir. temin edilen personellerin öğretimleri, yerleştirilmeleri vs 1 fazla bahsi geçen konu hesap edilerek ilan çıkarılıyor.

Zabıt Katibi Alımı İcra Katibi Alımından Önce Olabilir!
İcra katibi alımına dair kanunun halini Üstte anlattık. çok büyük ihtimalle bütün sene klasik olaraktan Gerçekleştirilen Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımları İcra Katibi alımlarından evvel uygulanacak. Geçmiş olduğumuz senelerde da seyrettiğiniz üzere tüm sene İcra Müdürlüğü imtihanı daha sonrasında Adalet Bakanlığında çalışmakta olan 1 fazla zabıt katibi yönetim müdürlüğü sınavlarına girerek yürütme müdürü ya da yürütme müdür yardımcısı olmakta ve Adalet Bakanlığında zabıt katipliği ekipleri boşalmakta. Gene her türlü sene ölüm, tayin, kurum değiştirme, görevde yükseliş sebepleri ile 1 fazla kadro boşalmaktadır. Bunlar neticesinde ise Adalet Bakanlığı vasıtasıyla Lüzumluluklara göre çalışan alımı ilanı sağlanmaktadır.

Bu sene İcra Müdürlüğü tetkiki 22 Eylül ikibinonüç tarihinde gerçekleştirilecek. alışılagelen zabıt katipliği tetkiki da yönetim müdürlüğü imtihanı daha sonrasında ikibinonüç dönem Kasım Aralık aylarında ilan edilecektir. Geçmiş olduğumuz 4 beş senede da aynen bu devirlerde bu biçimde verilmişti ilan. Zabıt katibi olmayı düşünenlerin çoktan güçlü bir1 biçimde klavye ve mülakat sınavlarına hazırlanması faydalarına olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir