Tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz

By
Updated: Eylül 7, 2013
tablet-alırken-nelere-dikkat-etmeliyiz-300x240

2013 yılı bana göre tablet’lerin yılı oldu diyebilirim, şahsen tablet kullanımına karşı olduğum bir zamanda tablet sahibi olup ve tablet kullanımının oldukça günlük hayatta faydalarına şahit olduktan sonra bu konuda sizlere tablet alırken nelere dikkat edilmeli hakkında kendi önerilerimi paylaşacağım.

Tablet’i kullanacağınız alan çok önemlidir, mesela ofis vb. ortamlarda kullanacaksanız wifi yeterli olacaktır ve 3G özelliğine gerek olmadığı içinde alacağınız zaman 3G özelliksiz bir tablet ile fiyattada bir düşüş söz konusu olacaktır. Tabletlerde 7 inç ve üzeri büyük ekranları tercih sebebiniz ise gerek kullanım kolaylığı gerekse kullanacağınız mesafe açısından değişebilmektedir, kimisi internet’e girebilmek ve iş notlarını tutmak için tercih ederken, kimileride gerek yolculuklarda Film izlemek , oyun oynamak vb. işlemler için tercih edebiliyor.

Ayrıca tablet alırken dikkat edilecek en önemli hususlardan bir taneside markası neden diye soracak olursanız, son dönemlerde piyasada çıkan ve kampanya ile satılan düşük fiyatlı tabletlerde en büyük sorun yazılım desteğinin çok zayıf olması ve bu sebeplede cihazınızla ilgili yazılımsal bir sorun oluştuğunda internette malesef hiçbir bilgiye ulaşamıyorsunuz. Haliyle uygun fiyatlı olarak aldığınız tabletinizde sorunlar belirdiğinde çözümü ürünü garantiye yollamakla başlıyor, bunun aksine piyasada bilinen markaların vede ürünlerin gerek kendi siteleri , gerekse teknoloji (yazılım ağırlıklı) sitelerde yaşanan sorunların çözümleride kullanıcıları tarafından paylaşılabiliyor bu sayede basit sorunları kendiniz halledebiliyorsunuz.

Tabletler alırken dikkat etmeniz gerekenler ; Kullanım kolaylığı, Şarj süresi, Teknik destek ve servis imkanı, Hangi işletim sistemini kullandığı,Hangi işlemciyi kullandığı, Ram , Kamerası varmı çözünürlüğü,Mevcut Hafızası + (desteklediği hafıza), Kalınlığı ve ağırlığı , 3G destekliyormu (Bu wifi bağlantısı olmadan internete bağlanma imkanı sağlayan bir özellik ihtiyaca göre), Tv Bağlanabiliyormu (HDMI desteği var ise bağlanabilir) .

Yukarıda bahsettiğim dikkat edilecek özellikler ihtiyaç sahibi ve alanına göre değişebilir. Ben şahsen İşletim sistemi(Android) , işlemci (Nvidia Tegra 2 – 1GHz çift çekirdekli), 1 Gb Ram, 10.1 inçlik, 32 Gb hafızalı, 5 MP arka kamera 720p çekim destekli çift led flaş’lı , 3G, Wifi ve Bluetooth ve dahada önemlisi 3G destekli hatta (4G LTE) mikro USB yuvası, HDMI çıkışı, DLNA desteği, jiroskop, 3.5mm kulaklık jakı gibi özellikleri olan Motorola Xoom kullanıyorum ve tüm isteklerimi karşılıyor.

Kesintisiz internet’e bağlanabiliyorum, beğendiğim görüntüleri 5 MP kamerası sayesinde kaliteli bir şekilde çekip sevdiklerim ile anında paylaşabiliyorum, 32 Gb hafızası sayesinde istediğim uygulamaları indirip kullanabilirken , Google Play sayesinde binlerce oyundan beğendiğim oyunu ücretli ise ücreti ile ücretsiz ise ücretsiz olarak tabletime indirip sorunsuzca oynayabiliyorum. Bunların yanı sıra internette sorunsuzca dolaşırken flash player desteği sayesinde ister video izleyip istersen Flash destekli sitelerde sorunsuzca sörf yapabiliyorum. Sizlerede tavsiyem tablet alırken ihtiyaçlarınızı göz önüne alıp bu doğrultuda bir tablet alın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir